Calendar

October 2019

Events Search and Views Navigation

Calendar of Events

Calendar of Events
Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday Sunday
30

Vinyasa Flow Yoga
09:15–10:30
Alice Rose

Feldenkrais Movement Class
14:00–15:00
Ed Bartram

Systema Frome
19:30–21:00
Ed Roberts

1

Inner Qigong
09:00–10:00
Bill Palmer

Tai Chi
10:30–11:30
Thomas Buchi

Science Bugs Club (4-9yrs)
16:00–17:00
Lisa (Science Bugs)

Kid’s Yoga (5-11yrs)
16:00–16:45
Rosie Glow Yoga

Birch Tree Folk Choir
19:00–20:30
Becky Ewins

Iyengar Yoga – Intermediate Level
19:00–20:45
Fiona Fallon

2

Sense – Hatha Yoga
09:30–10:30
Thea Quaddy

Gentle Yoga
10:00–11:30
Elaine Ewens

Sweaty Mama
12:00–13:00
Rachael Cornish

Elliart Artclub
16:00–17:00
Tatiana Hart

Iyengar Yoga
19:00–20:15
Suzy Cristinacce

8 Week Hoop Dance Course
19:00–20:00
Emilie Joy Rowell

3

YogaBen
09:30–10:45
Ben Parkes

‘Heigh-ho’: Stage 2 (12-24 months)
10:10–10:40
Monkey Music

‘Jiggety-jig’: Stage 3 (2-3 yrs)
10:50–11:20
Monkey Music

‘Rock ‘n’ Roll: Stage 1 (3 -12 months)
11:30–12:15
Monkey Music

Sprout Kids Yoga (4-9 yrs)
16:00–17:00
Emily Dawkins

Live Fit Exercise
17:30–18:30
Sarah King

Vinyasa Hatha Yoga
19:00–20:00
Sarah King

Em-Power Vinyasa Yoga
19:00–20:15
Esmeralda Vere

4

Mojo Moves
09:30–10:15
Cheryl Sprinkler

Mamadoo Pelvic Floor & Core Restore
11:15–12:15
Mamadoo

Maria’s Shala Yoga
11:30–13:00
Maria Szabo

Iyengar Yoga
16:00–17:30
Mimmo

5
6

Iyengar Yoga
10:00–11:15
Mimmo

Sprout Kids Yoga (4-6yrs)
11:45–12:45
Emily Dawkins

Sprout Kids (7-9yrs)
13:00–14:00
Emily Dawkins

7

Vinyasa Flow Yoga
09:15–10:30
Alice Rose

8

Inner Qigong
09:00–10:00
Bill Palmer

Tai Chi
10:30–11:30
Thomas Buchi

Science Bugs Club (4-9yrs)
16:00–17:00
Lisa (Science Bugs)

Kid’s Yoga (5-11yrs)
16:00–16:45
Rosie Glow Yoga

Birch Tree Folk Choir
19:00–20:30
Becky Ewins

Iyengar Yoga – Intermediate Level
19:00–20:45
Fiona Fallon

9

Sense – Hatha Yoga
09:30–10:30
Thea Quaddy

Gentle Yoga
10:00–11:30
Elaine Ewens

Sweaty Mama
12:00–13:00
Rachael Cornish

Elliart Artclub
16:00–17:00
Tatiana Hart

Iyengar Yoga
19:00–20:15
Suzy Cristinacce

8 Week Hoop Dance Course
19:00–20:00
Emilie Joy Rowell

10

YogaBen
09:30–10:45
Ben Parkes

‘Heigh-ho’: Stage 2 (12-24 months)
10:10–10:40
Monkey Music

‘Jiggety-jig’: Stage 3 (2-3 yrs)
10:50–11:20
Monkey Music

‘Rock ‘n’ Roll: Stage 1 (3 -12 months)
11:30–12:15
Monkey Music

Sprout Kids Yoga (4-9 yrs)
16:00–17:00
Emily Dawkins

Live Fit Exercise
17:30–18:30
Sarah King

Vinyasa Hatha Yoga
19:00–20:00
Sarah King

Em-Power Vinyasa Yoga
19:00–20:15
Esmeralda Vere

11

Mojo Moves
09:30–10:15
Cheryl Sprinkler

Mamadoo Pelvic Floor & Core Restore
11:15–12:15
Mamadoo

Maria’s Shala Yoga
11:30–13:00
Maria Szabo

Iyengar Yoga
16:00–17:30
Mimmo

12

Sivananda Yoga
11:00–12:30
Kat Bayly (Kalindi Yoga)

Meditation Class
12:45–13:45
Kat Bayly

13

Iyengar Yoga
10:00–11:15
Mimmo

Sprout Kids Yoga (4-6yrs)
11:45–12:45
Emily Dawkins

Sprout Kids (7-9yrs)
13:00–14:00
Emily Dawkins

14

Vinyasa Flow Yoga
09:15–10:30
Alice Rose

Systema Frome
19:30–21:00
Ed Roberts

15

Inner Qigong
09:00–10:00
Bill Palmer

Tai Chi
10:30–11:30
Thomas Buchi

Science Bugs Club (4-9yrs)
16:00–17:00
Lisa (Science Bugs)

Kid’s Yoga (5-11yrs)
16:00–16:45
Rosie Glow Yoga

Birch Tree Folk Choir
19:00–20:30
Becky Ewins

Iyengar Yoga – Intermediate Level
19:00–20:45
Fiona Fallon

16

Sense – Hatha Yoga
09:30–10:30
Thea Quaddy

Gentle Yoga
10:00–11:30
Elaine Ewens

Sweaty Mama
12:00–13:00
Rachael Cornish

Elliart Artclub
16:00–17:00
Tatiana Hart

Iyengar Yoga
19:00–20:15
Suzy Cristinacce

8 Week Hoop Dance Course
19:00–20:00
Emilie Joy Rowell

17

YogaBen
09:30–10:45
Ben Parkes

‘Heigh-ho’: Stage 2 (12-24 months)
10:10–10:40
Monkey Music

‘Jiggety-jig’: Stage 3 (2-3 yrs)
10:50–11:20
Monkey Music

‘Rock ‘n’ Roll: Stage 1 (3 -12 months)
11:30–12:15
Monkey Music

Sprout Kids Yoga (4-9 yrs)
16:00–17:00
Emily Dawkins

Live Fit Exercise
17:30–18:30
Sarah King

Vinyasa Hatha Yoga
19:00–20:00
Sarah King

Em-Power Vinyasa Yoga
19:00–20:15
Esmeralda Vere

18

Mojo Moves
09:30–10:15
Cheryl Sprinkler

Mamadoo Pelvic Floor & Core Restore
11:15–12:15
Mamadoo

Maria’s Shala Yoga
11:30–13:00
Maria Szabo

Iyengar Yoga
16:00–17:30
Mimmo

19

Sivananda Yoga
11:00–12:30
Kat Bayly (Kalindi Yoga)

Meditation Class
12:45–13:45
Kat Bayly

20

Iyengar Yoga
10:00–11:15
Mimmo

Sprout Kids Yoga (4-6yrs)
11:45–12:45
Emily Dawkins

Sprout Kids (7-9yrs)
13:00–14:00
Emily Dawkins

21

Vinyasa Flow Yoga
09:15–10:30
Alice Rose

Systema Frome
19:30–21:00
Ed Roberts

22

Inner Qigong
09:00–10:00
Bill Palmer

Tai Chi
10:30–11:30
Thomas Buchi

Science Bugs Club (4-9yrs)
16:00–17:00
Lisa (Science Bugs)

Kid’s Yoga (5-11yrs)
16:00–16:45
Rosie Glow Yoga

Birch Tree Folk Choir
19:00–20:30
Becky Ewins

Iyengar Yoga – Intermediate Level
19:00–20:45
Fiona Fallon

23

Sense – Hatha Yoga
09:30–10:30
Thea Quaddy

Gentle Yoga
10:00–11:30
Elaine Ewens

Sweaty Mama
12:00–13:00
Rachael Cornish

Elliart Artclub
16:00–17:00
Tatiana Hart

Iyengar Yoga
19:00–20:15
Suzy Cristinacce

8 Week Hoop Dance Course
19:00–20:00
Emilie Joy Rowell

24

YogaBen
09:30–10:45
Ben Parkes

‘Heigh-ho’: Stage 2 (12-24 months)
10:10–10:40
Monkey Music

‘Jiggety-jig’: Stage 3 (2-3 yrs)
10:50–11:20
Monkey Music

‘Rock ‘n’ Roll: Stage 1 (3 -12 months)
11:30–12:15
Monkey Music

Sprout Kids Yoga (4-9 yrs)
16:00–17:00
Emily Dawkins

Live Fit Exercise
17:30–18:30
Sarah King

Vinyasa Hatha Yoga
19:00–20:00
Sarah King

Em-Power Vinyasa Yoga
19:00–20:15
Esmeralda Vere

25

Mojo Moves
09:30–10:15
Cheryl Sprinkler

Mamadoo Pelvic Floor & Core Restore
11:15–12:15
Mamadoo

Maria’s Shala Yoga
11:30–13:00
Maria Szabo

Iyengar Yoga
16:00–17:30
Mimmo

26

Sivananda Yoga
11:00–12:30
Kat Bayly (Kalindi Yoga)

Meditation Class
12:45–13:45
Kat Bayly

27

Iyengar Yoga
10:00–11:15
Mimmo

Sprout Kids Yoga (4-6yrs)
11:45–12:45
Emily Dawkins

Sprout Kids (7-9yrs)
13:00–14:00
Emily Dawkins

28

Vinyasa Flow Yoga
09:15–10:30
Alice Rose

Systema Frome
19:30–21:00
Ed Roberts

29

Inner Qigong
09:00–10:00
Bill Palmer

Tai Chi
10:30–11:30
Thomas Buchi

Science Bugs Club (4-9yrs)
16:00–17:00
Lisa (Science Bugs)

Kid’s Yoga (5-11yrs)
16:00–16:45
Rosie Glow Yoga

Birch Tree Folk Choir
19:00–20:30
Becky Ewins

Iyengar Yoga – Intermediate Level
19:00–20:45
Fiona Fallon

30

Sense – Hatha Yoga
09:30–10:30
Thea Quaddy

Gentle Yoga
10:00–11:30
Elaine Ewens

Sweaty Mama
12:00–13:00
Rachael Cornish

Elliart Artclub
16:00–17:00
Tatiana Hart

Iyengar Yoga
19:00–20:15
Suzy Cristinacce

31

YogaBen
09:30–10:45
Ben Parkes

‘Heigh-ho’: Stage 2 (12-24 months)
10:10–10:40
Monkey Music

‘Jiggety-jig’: Stage 3 (2-3 yrs)
10:50–11:20
Monkey Music

‘Rock ‘n’ Roll: Stage 1 (3 -12 months)
11:30–12:15
Monkey Music

Sprout Kids Yoga (4-9 yrs)
16:00–17:00
Emily Dawkins

Live Fit Exercise
17:30–18:30
Sarah King

Vinyasa Hatha Yoga
19:00–20:00
Sarah King

Em-Power Vinyasa Yoga
19:00–20:15
Esmeralda Vere

1

Mamadoo Pelvic Floor & Core Restore
11:15–12:15
Mamadoo

Maria’s Shala Yoga
11:30–13:00
Maria Szabo

Iyengar Yoga
16:00–17:30
Mimmo

2

Sivananda Yoga
11:00–12:30
Kat Bayly (Kalindi Yoga)

Meditation Class
12:45–13:45
Kat Bayly

3

Iyengar Yoga
10:00–11:15
Mimmo

Sprout Kids Yoga (4-6yrs)
11:45–12:45
Emily Dawkins

Sprout Kids (7-9yrs)
13:00–14:00
Emily Dawkins

+ Export Events